Kui palju maksab sulle hariduse puudumine?

kolmapäev oktoober 19, 2016

Haridus on käinud läbi põneva kultuurilise muudutuse – see mis oli veel kunagi väga rikaste ja eliidi privileeg, on tänase generatsiooni jaoks saanud see väga lihtsasti kättesaadavaks võimaluseks.

Samas selle asemel, et minna peale gümnaasiumi ülikooli või kutsekooli, on paljud noored täiskasvanud otsustanud hoopis reisida või/ja teha lihtsamaid töid. Ja loomulikult ei ole õige kritiseerida otsust “lihtsalt elada ja nautida elu”, kuid siinkohal saab ka küsida küsida küsimusi: Kui palju tegelikult haridus puudumine maksab?

Kas see tegelikult ka muudab su võimalusi elus läbi lüüa nii palju kui sulle sellest räägitakse või tegelikkuses on võimalik kõike saavutada ka madala haridustasemega?

Siin on mõningad punktid, mis näitavad, palju hariduse puudumine võib sulle maksma minna:

 • Teenimise võimalused
  Enamasti on ikka nii, et kõrgem haridustase võrdub suurema palgatšekiga. Loomulikult erandeid on, kuid suures pildis on seal vahel korrelatsioon siiski olemas.
  USA-s läbiviidud uuringud näitavad, et ülikooli (ja meie mõistes kutsekooli) lõpetanutel on võimalus teenida pea kaks korda rohkem, kui gümnaasiumi haridusega inimestel.
  Siit saab ka järeldada, et kõrgema haridusega inimestel on elus rohkem hüvesid ning nende elukvaliteet on kõrgem. Samuti on neil rohkem võimalusi raha kõrvale panna, et mõnusamat pensionipõlve veeta.
 • Töökohad
  Siin ei ole mingit keerulist mustrit ega seletamist. Tänapäeva tööturul saavad kergemini töökohti need, kelle CV-sse on hariduse lahtrisse rohkem ridu kirjutada. Taaskord – ei jää töötuks ka need, kellel sinna ei ole suurt midagi kirjutad. Kuid tõenäosus suuremat palka tulevikus teenida ja kergemini edutatud saada on kõrgema haridustasemega töötajatel.
 • Mõju otsuste tegemisele
  Ilmselt oled kuulnud lauset “teadmises peitub jõud”. Või midagi sarnast... Ajal, mis inimestel on ligipääs lõputul hulgal informatsioonile läbi interneti ja raamatute, on see lause sulatõsi.
  Jah, loomulikult on sul võimalus otsida informatsiooni ja teadmisi ise – üksinda. Kuid haridus on see, mis annab sulle vajaliku põhja. See varustab sind vajalike vahenditega ja aitab sul liita üks teadmine teisega ning luua seoseid.
  Haridus näitab sulle erinevaid võimalusi, mis sul on nii elus kui ka kitsamalt töös – võimalusi, mida sa saad ära kasutada, kui langetad otsuseid. Need valikud ja teadmised, mida oled ülikoolis või kutsekoolis saanud ja langetanud, mõjutavad sind terve elu. Ja isegi kui need otsused osutuvad tulevikus valeks, oled sa siiski hulga teadmiste osas rikkam.
 • Kooli kaudne mõju tulevikule
  Ükskõik mis eriala sa valid, üks hetk elus tuleb olukord, kus pelgalt kogemusest lihtsalt ei piisa. Siinkohal tõttabki appi haridus ja teadmised. Ja nendele toetudes ei ole ükski müür liiga kõrge.
  Samuti, meeldib see sulle või mitte, kõrgkoolides tuleb inimestega suhelda. On õppejõude, kellele väga meeldib grupitöid organiseerida. Ja kuigi see alguses võibki tunduda tüütu, keeruline ja grupikaaslased võõrad, mis teeb kogu olukorra väga ebamugavaks, siis tegelikult on see suurepärane treening su enda jaoks. See on see, kuidas sa õpid tiimitööd tegema. Ja tiimis töötamise oskus tuleb kuhjaga kasuks paljudel erialadel. Samuti ütlus “mitu pead on ikka mitu pead” töötab ka selles olukorras hästi. Informatsiooni leida ja läbi arutada näiteks kolmekesi on palju lihtsam ja efektiivsem, kui seda teha üksinda kodus.

Loe ka:
Kuidas end hooajatöö karidest mööda navigeerida
Kolmekümneselt tehtud finantsotsused, mida kahetsed, kui oled viiekümnene

Tagasi teemade juurde