Kuidas mu laps hakkaks raha väärtust hindama?

neljapäev juuli 21, 2016

Ilmselt on iga lapsevanem mõned korrad elus süganud nõutult kukalt, kui laps on kogu oma taskuraha ühe hetkega laiaks löönud ning teinud seda kindlasti vanema meelest täiesti ebamõistlikul moel. See olukord, kus sügad kukalt ja mõtled: kuidas ometi õpetada last mõistlikult majandama ning teha selgeks, et raha ei tulegi seina seest? 

Loomulikult hakkab kogu asi pihta üldisest suhtumisest ja sellest, kuidas kogu pere oma finantsasju planeerib. Mõistlik on lapsi olulisemate otsuste tegemise juurde kaasata juba väiksest peale ning selgitada, palju mingid asjad maksavad, kui palju peab selleks tööd tegema jne. Sellest oleme Laenukoolis ka varem kirjutanud.

Nüüd tutvustame üht väikest nippi, mis on ühtaegu õpetlik ja mänguline ning õpetab last oma rahaga mõistlikumalt ümber käima.

Muretse kolm klaasist purki. Miks purki ja näiteks mitte hoiupõrsast? Hoiupõrsad on küll toredad, kuid seal ei näe laps, kuidas see kasvab või kahaneb, vaid raha läheb justkui musta auku. Klaaspurgis saad oma „kontojääki“ aga pidevalt jälgida!

Kirjuta purkidele peale sildid: RAISKAMINE, KOGUMINE ja INVESTEERIMINE.

Raiskamise purk oleks siis n.ö taskuraha. Kõik raha mis seal on, kuulub igapäevaseks kulutamiseks. Kinopiletid, mänguasjad, maiustused ja mis kõik muu, mis lapsele meeldib. Sealt võib laps raha võtta millal iganes soovib ja endale midagi lubada.

Kogumise purki läheb raha mingi kindla eesmärgi nimel. Näiteks uus Playstation, arvuti, jalgratas, reis Legolandi või mis iganes suurem unistus. Kui isegi ei ole kindlalt eesmärki kohe alguses välja pakkuda, siis pole lugu, sest küll see ajaga tekib.

Investeerimise purk on üks paraja trikiga asi, milleks läheb vaja ka vanemate abi. Lepi lapsega kokku (lähtuvalt oma võimalustest muidugi), et kui suur on summa, mida ta sinna paneb ning sellest lähtuvalt aita kaasa ka oma panusega. Näiteks kui laps paneb sinna iga kuu kümme eurot, lisad sina omalt poolt viis. Seega koguneb nelja kuuga sinna purki 40€ + 20€. Lepi kokku ka reeglid, mille jaoks investeeringu purki kogutud raha kasutada.

Loomulikult ei pea olema purkidesse raha jaotamine alati võrdne ja kui laps otsustab üks kuu, et ta ei soovi investeerida ega koguda, siis mingu see raha raiskamise purki. Ühtlasi võib laps ka raha ühest purgist teise tõsta.

Proovi seda purgimängu ka juba suuremate laste peal, kes suvel ise hooajatöödel lisaraha teenivad!

Loe ka: Kust tuleb raha? Seina seest! ja 3 soovitust koolijütside rahaasjade korraldamiseks

Tagasi teemade juurde